Search
Close this search box.

جایگاه سنندج در تولید میوه در ایران

جایگاه سنندج در تولید میوه در ایران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یکی از شاخه‌های پرطرفدار برای سرمایه‌گذاری در شهر سنندج مربوط به صنعت کشاورزی است، اگر شما به بررسی اقلیم و سنن شهر سنندج بپردازید، خواهید دید بیشتر ساکنان از شغل شریف کشاورزی زندگی خود را می‌گذراند، از اینرو شهر سنندج توانسته است جایگاه ویژه در تولید و تنوع میوه در کشور ایران ایجاد کند.

از این رو میوه‌های شهر سنندج در کل بازار کشور ایران پخش شده و علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخلی کشور بیشتر آنها به خاطر باکیفیت بودن به کشورهای اطراف و بازار برون مرزی صادر می‌شود، البته باید خاطر نشان شویم درصد بیشتر زمین‌های کشاورزی و زراعی شهر سنندج قدیمی و فرسوده بوده و به همین خاطر توصیه می‌شود کشاورزان این شهر نسبت به بازسازی و اصلاح باغات درجه ۳ اقدامات لازم را انجام دهند.

images_1674468544.jpg

متاسفانه استفاده نکردن از پتانسیل باغات شهر سنندج باعث شده است تا کشاورزان به آن درآمد و سودی که شایسته آن هستند دست پیدا نکنند، کشاورزان عزیز شهر سنندج اگر با صرف یک هزینه کم به تازه سازی اصولی و استاندارد باغات خود بپردازند، مطمئنا بعد از چند سال می‌توانند درآمد و بهره‌برداری از باغات را تا دو برابر افزایش دهند، اقلیم شهر سنندج این توانایی را دارد انواع مختلف میوه در آن تولید شود.

شرایط خرید نهال میوه در شهر سنندج

کشاورزان این شهر برای خرید نهال در سنندج از نهالستان معتبر و شناخته شده می‌توانند به بزرگترین سایت نهالستان مراجعه کرده و محصول مورد نظر را از نهال فروشی آنلاین تهیه کنند، البته کشاورزان عزیزی سنندج باید با شرایط خرید نهال میوه در سنندج آشنا بوده و بتواند یک نهال باکیفیت را تهیه کنند.

برای این منظور کشاورز از خرید نهال بی نام و نشان از مراکز متفرقه که هیچ مجوز رسمی ندارد، امتناع کند چون با خرید نهال بدون شناسه کشاورزی یک ریسک بزرگ را قبول می‌کند:

 • از سالم بودن نهال میوه در نهالستان سنندج اطمینان ندارند، ممکن است شما نهالی را خریداری کنید و بعد از یکی دو سال منتظر رشد و باردهی آن باشید پلی این اتفاق نمی‌افتد، علاوه بر اتلاف هزینه مدت زمان منتظر باردهی نهال در سنندج بودید نیز از بین می‌رود، و مجبور هستید بار دیگر  از مرحله صفر نسبت به احداث باغ میوه کارهای لازم را انجام دهید.
 • چون نهال بدون شناسه و لیبل، هیچ بازرس و نطارتی در مراحل تولید آن نشده کسی از میزان  کیفیت و باردهی آن هیچ اطلاعی ندارد.
 • معمولا توصیه می‌شود در باغات نهال جوان که بین یک الی دو سال دارد کاشت شود، در شناسه نهال سن دقیق آن درج می‌شود و شما به راحتی با خواندن شناسه نهال می‌توانید بدون کلک و دروغ سن آن را بفهمید.

ولی در نهال میوه بدون شناسه فروشنده به راحتی می‌تواند با هرس کردن قسمت فوقانی درخت و بریدن ریشه‌های بزرگتر و به هم تنیده شده نهال بالای سه سال را به عنوان نهال کوچک و و دو ساله به شما بفروشد، همین امر باعث ناسازگاری بین نهال و بافت خاک شده باردهی  آن را به تاخیر می‌اندازد.

 • خرید نهال بدون شناسه در واقع خرید نهال بدون سلامتی و بیمار است، شما این را در نظر بگیرید نهالی که بر روی آن هیچ گونه نظارتی نشده است ممکن است دچار بیماری شده و عامل بیماری باکتریایی و قارچی را وارد باغ کند یا اینکه نهال مذکور آفت زده بوده و شما با وارد کردن یک لارو کوچک از آفت‌های خطرناک در نهال جدید کل درختان باغ را مورد تهدید قرار می‌دهید.
 • نهال بدون شناسه هیچ تضمین کیفیت ندارد، در واقع مسئول نهالستان‌هایی که نهال بی کیفیت را به مردم جهان ارائه می‌دهند، محصولات و خدمات خود را تضمین نمی‌کند پس شما به هنگام خرید انتظار دریافت کارت گارانتی را نداشته باشید.
 • نهالستان‌های معتبر قیمت نهال ژنوتیپ و اصلاحی گردو را طبق قواعد و قانون وزارت سازمان جهاد کشاورزی ایران تنظیم کرده است، بنابر قیمت نهال گردو در نهالستان‌های معتبر مصوب وزارت جهاد کشاورزی بوده و مسئولین نهالستان نمی‌توانند سلیقه شخصی خود را در قیمت گذاری به کار ببندند.
 • از بارزترین اطلاعاتی که هر کشاورز به دنبال به دست آوردن آن است که قیمت نهال میوه در سنندج است،  کشاورز با ورود به سایت و درخواست کاتالوگ شرکت می‌تواند آخرین قیمت واقعی نهال را استعلام گرفته در حالیکه در نهالستان‌های متفرقه این سلیقه شخصی فروشنده است قیمت نهال در سنندج را مشخص می‌کند.

اقلیم شهر سنندج برای احداث باغ میوه

در مورد اقلیم شهر سنندج باید بگوییم این شهر دارای آب و هوای سرد و نیمه خشک بوده، البته به خاطر رطوبتی که دارد باعث شده فصل بهار و تابستان آن هوای معتدل داشته باشد همچنین فصل پاییز و زمستان نسبتاً سردی را تجربه کند، در واقع یک اقلیم کاملا ایده آل برای کاشت تنوع نهال و درخت میوه محسوب می‌شود، البته نباید فراموش کنیم کشاورزان و مزرعه داران علاوه بر احداث باغات و زمین‌های زراعی می‌توانند احداث انواع زمین‌های کشاورزی اقدام به کاشت و تولید سبزیجات و گیاهان دارویی کنند.

images_1674468629.jpg

انواع نهال میوه در شهر سنندج

مشخص است تنوع نهال میوه کاشته شده در شهر سنندج بسیار زیاد بوده چون اقلیم معتدل و معتدل رو به سرد این شهر باعث شده میوه‌ها و درخت میوه زیادی با آن سازگاری نشان بدهد، از مهمترین نهال میوه‌ها که حالت اقتصادی نیز دارد و باعث درآمد بالای بیشتر کشاورزان شده است، می‌توان به نهال گردو اشاره کرد.

نسل جدید اصلاح شده و ژنوتیپ نهال گردو مخصوصأ نهال گردو ژنوتیپ پاییز با هر منطقه سازگار بوده و عملکرد خیلی بالایی از خود نشان می‌دهد، بعد از نهال گردو می‌توان نهال بادام و نهال پسته را اشاره کرد.

انها سوددهی و باردهی نهال گردو را ندارد در عوض در هر شرایطی به رشد خود ادامه داده و به خاطر مقاومت بالای شان می‌توانند در برابر خشکسالی، کم آبی و سرمای یخ یخبندان رشد مناسبی داشته باشند، از دیگر نهال‌های میوه می‌توان به

 •  نهال سیب و گلابی
 •  نهال انگور
 • نهال آلو سانا مانند هلو، شلیل، آلو
 •  نهال گیلاس و آلبالو
 • نهال انگور

و دیگر میوه‌ها اشاره کرد، البته نباید فراموش کنیم در بین نهال‌های بالا نهال انگور و نهال سیب که جزو نهال‌های سرما دوست هستند، آنها در بین کشاورزان سنندج رواج بیشتری دارد و با کاشت و بهره وری آنها به یک درآمد مناسب دست پیدا کرده‌اند.

کاشت درخت غیر مثمر

در این قسمت باید بگوییم در شهر سنندج علاوه بر کاشت نهال میوه درختان غیر مثمر نیز کشت می‌شود تا بعد از چند سال از چوب آنها برای صنایع مختلف استفاده شود از مهمترین این درختان می‌توان به درخت اقاقیا، چنار و صنوبر اشاره کرد چون این درختان ساز گازی بسیار مناسبی با اقلیم شهر سنندج داشته و بیشتر کشاورزان به عنوان بادشکن از آنها بهره می‌برند.

مهمترین بیماری و آفت زدگی در شهر سنندج

این برای کشاورزان شهر سنندج مهم است که مهم‌ترین بیماری و آفت زدگی در این شهر را شناسایی کرده و نسبت به علائم آن از خود حساسیت نشان دهد، چون باعث می‌شود در همان مراحل اولیه مشکل باغستان خود را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدامات لازم و اولیه را انجام دهند.

به خاطر وجود رطوبت در شهر سنندج کشاورزان باید مراقب باشد تا نهال میوه آنها دچار بیماری پوسیدگی ریشه و پوسیدگی طوقه نشود، همچنین به خاطر رطوبت موجود در هوا و خاک بیماری‌هایی مانند شانکر چهای عمیق پوستی ایجاد می‌شود، به طور کلی بیماری‌های قارچی در مناطق رطوبتی خود را بهتر نشان می‌دهند.

از آفت‌ها بهتر است به آفت شته اشاره کنیم که در چند سال گذشته بسیاری از بیماران را درگیر خود کرده است، برای درمان هر کدام از این بیماری و آفت زدگی‌ها بهتر است از روتین‌های منظم سموم و نهاده‌‌ها استفاده کنید، منتها توصیه می‌شود برای استفاده از هر کدام از این سموم مستقیما با مهندسین و کارشناسان مربوطه مشورت کنید، تمامی مراحل را به خوبی طی کنید.

images_1674468673.jpg

کلام آخر

در کلام آخر باید توصیه کنیم با داران عزیز به هنگام خرید ارقام نهال میوه در سنندج نیز به چند نکته توجه کافی داشته باشند

 • حتماً سابقه نهالستان را مورد بررسی قرار بدهید تا از میزان فروش و نوع تولید میوه‌های آن اطلاعات کافی به دست بیاورید.
 • نهالستان‌های صادر کننده را شناسایی کرده و خرید از آنجا را در اولویت قرار دهید.
 • انواع نهال میوه در سنندج را حتماً با تضمین کیفیت و کارت گارانتی خریداری کنید در صورت بروز مشکل مسئول نهالستان جوابگو باشد.

پس به عنوان یک کشاورز به ریز موضوع دقت داشته باشید اگر از یک انتخاب نادرست تبعیت کنید، باعث می‌شود کل هزینه و زحمات شما تلف شود، به خاطر همین است که می‌گویند شروع صحیح و درست احداث باغ در سال‌های اولیه باعث می‌شود شما تا چندین سال در مورد نگهداری و مراقبت از بیمار دچار مشکل نشوید.

البته نهالستان‌های معتبر و مجوز دار به کشاورزان عزیز و در هر مرحله از احداث باغ راهنمایی کرده و به او  کمک می‌کند، معمولاً این نهالستان‌ها مانند برتر نهال ( bartarnahal.ir)  تمامی خدمات خود را نسبت به مشاوره و راهنمایی کشاورزان به صورت رایگان انجام می‌دهند، برای گرفتن اطلاعات بیشتر در زمینه احداث واقع میده در شهر سنندج می‌توانید به لینک زیر وارد شده و با انواع نهال میوه آشنا شوید یا اینکه با شماره تماس به موجود با نهالستان سنندج در ارتباط باشید.

تماس با برتر نهال:

09141832393

09144501003

مطالب جذاب رو در ایمیلتون دریافت کنید

هم اکنون در مجله پارسی طرح ایرانیان عضو شوید.

پیشنهاد میکنیم:

رنگ چوب با کیفیت از کجا بخریم
رپورتاژ خبری

رنگ چوب با کیفیت از کجا بخریم

هنر و مهارت استفاده از چوب به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین متریال‌های دکوراسیونی در جوامع مختلف است که به ما یادآوری می‌کند چوب،

عکاسی پرتره
ابزار طراحی

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره، به طور کلی، به نقاشی، عکس یا هر نوع تصویر دیگری از صورت یک شخص گفته می‌شود که هدف آن نمایش شخصیت یا